
Cpvc Pipe Reducing Bush - Cpvc, 15-50mm, Off-white, 10 Bar Pressure | Durable, Corrosion Resistant, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
500
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-80°C |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Connecting pipes of different diameters in CPVC plumbing systems; ideal for reducing pipe sizes in water distribution networks and industrial chemical handling lines. |
| Features | Reduces pipe size, CPVC material, Easy installation, Durable, Corrosion resistant |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:-
MaterialCPVC
ApplicationStructure Pipe, Hydraulic Pipe, Pneumatic Connections, Plumbing
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kelvin Plastic Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Kelvin Plastic Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACK9008M1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACK9008M1ZF
Rajkot, Gujarat
Director
Mr. Bipin Dadhania
Address
Survey No. 108- P Near Toll Plaza, Rajkot, Gujarat, 360311, India
reducing bush in Rajkot
Report incorrect details










































