
Cpvc Elbow By Garg Engineering Company
Price: 5.43 INR / Piece
(4.60 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
10.00 INR / Pieces, Pieces, Piece
Weight :
19.00 Gram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Color | Ivory |
| Product Type | Other |
| Material | Other |
| Connection | Socket Joint |
| Shape | Round |
| Size | 3/4" to 2" |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 30000 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | Bags. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Cerified |
| Brand Name | ALTIS |
| Price | 4.60 INR (Approx.) |
| Moq | 1000 |
| Pkg Box Breadth | 10.00 in |
| Packsize | 100 |
| Color | Ivory |
| MRP | 10.00 INR |
| Unit Type | Pieces, Pieces, Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 12.00 in |
| Pkg Box Height | 10.00 in |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5000 |
| Weight | 19.00 Gram |
| Returnable | No |
| Mop | 1000 |
| Product Unit | 1000 Pieces, Pieces, Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
Product Overview
Key Features
With a precise understanding of the relevant industry, we introduce ourselves as the leading manufacturer, exporting and supplier of CPVC Elbow in brand ALTIS
Condition : Mew
Quality : Optimum
Grade : Premium
Material : CPVC
Elbow Bend Angle : 90 Degree
Connection Type : Male
Usage/ ApplicationPlumbing
Colour : Ivory
Brand Name : ALTIS
Country of Origin : India
Packaging Type : Bag
Package Size : 100 Pieces/Bag
Minimum Order Quantity : 25 Bags
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Garg Engineering Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipe Elbows in bulk from Garg Engineering Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACHPJ5311N1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACHPJ5311N1ZM
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Arpit Jain
Address
Plot Vijay, Post Rajkot, Tehsil Rajkot, Near Jaipur Golden Transport Main Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
cpvc elbow in Rajkot
Report incorrect details
































