
Cpvc Ball Valve - High Quality Rust-proof Design | Durable And Long Lasting Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 15-50 mm |
| Operating Pressure | 10 bar |
| Temperature Rating | 80°C |
| Connection Type | Solvent weld |
| Usage | Plumbing and irrigation systems; CPVC piping applications |
| Features | Durable, High quality, Long lasting, Rust proof, Precise design, High performance |
Product Overview
Key Features
Features a
a cDurable
a cHigh quality
a cLong lasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vision Plast Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from Vision Plast Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
24AAMFV8440M1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAMFV8440M1ZK
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr. Satish Patel
Address
Survey No 121/1, Vruj Industrial Area, SIDC Road, Veraval - Shapar, Rajkot, Gujarat, 360024, India
cpvc valve in Rajkot
Report incorrect details



































