
Cpt Planetary Gearbox
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Gear Type | Other, Inline Planetary |
| Material | Other, Alloy Steel |
| Processing Type | Other, Precision Machined |
| Gear Tooth Profile | Other, Helical |
| Gearing Arrangement | Planetary |
| Direction | Bidirectional |
| Output Torque | Up to 3500 Nm |
| Rated Power | 2.2 kW - 45 kW |
| Input Speed | 1500 rpm |
| Output Speed | 14 rpm - 280 rpm |
| Voltage | 415 V |
| Efficiency | >95% |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
42
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAECE1978L1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAECE1978L1Z4
Dadri, Uttar Pradesh
Director
Mr. Nitin Thapar
Members since
1 Years
Address
P1-P2, site5 Kasna Dadri, Uttar Pradesh, 201310, India
Report incorrect details




























