
Ceiling Laminar Air Flow
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | AC 220V/50Hz |
| Display Type | LED/LCD Digital Display |
| Features | HEPA Filtration, Low Noise Operation, Energy Efficient, Easy Maintenance |
| Temperature Resistance | Up to 60C |
| Control Type | Microprocessor Based Controller |
| Speed Range | 0.3 - 0.6 m/s (Air Speed) |
| Glass Type | Acrylic/Polycarbonate viewing panel |
| Shape | Rectangular |
| Type | Other, Ceiling Laminar Air Flow |
| Dimension (L*W*H) | 1500 mm x 1200 mm x 300 mm |
| Equipment Type | Laminar Air Flow Unit |
| Equipment Materials | Stainless Steel (SS 304/316) |
| Power | 750 Watt |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Operation Theater, Laboratories, Pharmaceutical Industry |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Established in 2024 in Hyderabad, Telangana, Ketaki Air Solutions is dedicated to delivering advanced clean room solutions and high-quality industrial products for diverse sectors. As a manufacturer, trader, service provider, and supplier, we focus on offering dependable products and professional services that help businesses maintain controlled environments and operational efficiency. Our commitment to innovation, quality standards, and customer satisfaction allows us to provide reliable solutions tailored to modern industrial requirements.We specialize in Clean Room Validation Service, Clean Room Fittings and Furniture, Laminar Air Flow, Metal Flanges and Hepa Filter. Our products and services are designed to support industries that require contamination-controlled environments and efficient airflow management system
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BDKPJ4034R2Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BDKPJ4034R2Z0
Hyderabad, Telangana
Owner
Mr. Pavan Kulkarni
Members since
1 Years
Address
141, H. No 9-110/141, Gayatri Nagar, Road No 16 , Boduppal, Hyderabad, Telangana, 500097, India
Report incorrect details























