
Ceiling Grid - Lightweight Aluminum, Customizable Sizes For Easy Installation - Versatile Design For Modern Spaces
Price: 8 INR / Foot
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
120 Foot
In Stock
Product Specifications
| Surface Treatment | Pre-Coated/Powder Coated |
| Technics | Cold Rolled Steel |
| Roof Material | Metal Grid |
| Usage & Applications | False Ceiling, Office, Commercial Buildings, Malls, Hospitals |
| Height | 38 mm (T-Bar Height) |
| Features | Rustproof, Fire Resistant |
| Material | Other, Galvanized Steel |
| Tile Material | Other, Metal |
| Tile Type | Other, Lay-in |
| Type | Exposed T-Grid System |
| Size | 24 mm x 38 mm (approx dimensions for T-bar) |
| Shape | Rectangular Grid |
| Pattern | Suspended Grid Pattern |
| Heat Transfer Coefficient | Low |
| Thickness | 0.3 mm - 0.5 mm (customizable) |
| Length | 3600 mm (Main Tee) |
| Width | 24 mm |
| Supply Ability | 15000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AADCR9838F1Z2
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCR9838F1Z2
New Delhi, Delhi
Director
Mr Rajesh
Members since
16 Years
Address
11 C& D, 2nd Floor, Main Road, Chirag Delhi, Opp Prachin Shiv Mandir, New Delhi, Delhi, 110017, India
Report incorrect details










































