
Air Flora Economy Ceiling Fan - 75 Watts Energy Efficient Motor, 3 Metal Blades, Strong Air Delivery 230 Cmm, Brown Finish, 415 Rpm Speed
Price: 1475.00 INR / Set
(1250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1950.00 INR / Piece
Weight :
2.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Blade Material | Metal |
| Color | Brown |
| Type | Air Cooling Fan |
| Installation Type | Ceiling |
| Power | 75 Watt (w) |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Speed Mode | 415 RPM |
| No. Of Blades | 3 |
| Material | Metal |
| Remote Operated | No |
| Payment Terms | Cheque, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | Gujarat |
| Max Quantity | 500 |
| Returnable | No |
| MRP | 1950.00 INR |
| Price | 1250.00 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 2 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Color | Brown |
| Stock Quantity | 15 |
| Pkg Box Length | 14.00 in |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | ORPAT |
| Moq | 2 |
| Weight | 2.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 6.00 in |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Breadth | 6.00 in |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
Product Overview
Key Features
Motor : 75 Watts
Energy Efficient Motor 230CMM Strong Air Delivery
ZZ Sleeve Type Double Ball Bearing for smoother Operation
100% copper winding
The 75 watt air flora economy ceiling fan is designed to provide efficient air circulation in a room while consuming a relatively low amount of energy. It is equipped with a powerful motor that operates at 75 watts and is capable of delivering a strong air flow of up to 230 cubic meters per minute (230cmm). It is also designed for energy efficiency, thanks to its high-quality motor that is built to consume less power while providing optimal performance. Additionally, the fan features zz sleeve type double ball bearings, which help to ensure smoother operation and longer life span. This fan is constructed with 100% copper winding, which ensures better conductivity, and long-lasting performance. With a super speed of 415 rotations per minute (rpm), this ceiling fan is designed to provide fast and efficient air circulation in a room. Overall, the air flora economy ceiling fan is a high-performance and energy-efficient option for those looking to keep their living space cool and comfortable.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KRISHA ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from KRISHA ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BHVPP6417R2Z9
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BHVPP6417R2Z9
Kheda, Gujarat
Proprietor
Mr. Jaiminkumar Kalpeshbhai Patel
Address
BNO 10074767, KHEDA, Kheda, Gujarat, 387411, India
decorative ceiling fan in Kheda
Report incorrect details

























