



Ceiling Fan Winding Machine - Stainless Steel Build, 4 Piece Master Die Set, 15 Years Warranty, Led Screen Meter, Double Sariya Design
Price: 24780.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
27000.00 INR / Piece
Weight :
56.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Die Sets | 4-Piece |
| Sizes | 12,14,16 |
| Warranty | 15 Years |
| Meter | Led Screen |
| Sensor | 7 Years Warranty |
| Features | Heavy Duty, Long Warranty, Master Die Set, Stainless Steel, Led Screen, Durable Design, Precise Winding, Efficient Operation |
| Product Type | Ceiling Fan Winding Machine |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Thermocol box + Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | free |
| MRP | 27000.00 INR |
| Stock Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 40.00 cm |
| Brand Name | Kisan Engineering |
| Price Type | fixed |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Weight | 56.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 35.00 cm |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 90.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Kisan Engineering, a leader in high-quality industrial machinery, specializing in Ceiling Fan Winding Machines and advanced machinery solutions. Since 1986, we have been at the forefront of manufacturing top-tier Ceiling Fan Winding Machines with innovative features like the Automatic Sliding Die. Our focus is on delivering reliable, high-performance machinery that boosts productivity for businesses in the ceiling fan manufacturing industry.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
70
Establishment
1986
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AFHPD7892M1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AFHPD7892M1ZW
Jind, Haryana
Manager
Mr Rakesh
Address
Narwana Road, Rajender Nagar, Patiala Chowk, NH-71, Near Vita Booth, Jind, Haryana, 126102, India
ceiling fan winding machines in Jind
Report incorrect details
































