
Ceiling Fan Winding Machine
Price: 20000.00 INR / Piece
(20000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model | KIJ-117 |
| Guarantee | 5 years |
| Dimensions | 86.36x33.2x73.6 |
| Motor | 1440 rpm |
| Voltage | 220V AC |
| Weight | 50kg |
| Capacity | 60 fan/8 hours |
| Features | Fast winding, Easy operation, Low power, Durable design, Efficient process, Ergonomic design, Rust proof, Low maintenance |
| Product Type | Fan Winding Machine |
| Insulation Material | Copper |
| Wire Material | Copper Wire |
| Automation | Semi Automatic |
| Power | 220 Volt (v) |
| Warranty | 7 Years |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 2 |
| Packsize | 1 |
| Price | 20000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | KISAN ENGINEERING |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Kisan Engineering, a leader in high-quality industrial machinery, specializing in Ceiling Fan Winding Machines and advanced machinery solutions. Since 1986, we have been at the forefront of manufacturing top-tier Ceiling Fan Winding Machines with innovative features like the Automatic Sliding Die. Our focus is on delivering reliable, high-performance machinery that boosts productivity for businesses in the ceiling fan manufacturing industry.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
70
Establishment
1986
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AFHPD7892M1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AFHPD7892M1ZW
Jind, Haryana
Manager
Mr Rakesh
Address
Narwana Road, Rajender Nagar, Patiala Chowk, NH-71, Near Vita Booth, Jind, Haryana, 126102, India
ceiling fan winding machines in Jind
Report incorrect details

































