
Ceiling Fan (Decor)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
| Color | Brown |
| Size | 48 inch |
| Motor Type | Copper |
| Sweep | 1200mm |
| Speed | 420 RPM |
| Power Input | 60W |
| Voltage | 230V |
| Usage | Residential and commercial spaces for air circulation |
| Features | Energy efficient, Quiet operation, Stylish design, Easy install, Durable motor, Reliable performance |
Product Overview
Key Features
Economy Decor Classic Deluxe 48" Ceiling Fan
Available In Glossy Brown/Ivory/White Colour.
100% Copper Winding
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, COSMOS INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from COSMOS INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Varun Gupta
Address
B-8, Sardar Nagar, Behind C.C.Colony, Near Nanak Piao Gurudwara, Delhi, Delhi, 110009, India
ceiling fans in Delhi
Report incorrect details








































