
Ceiling Fan - Metal Blades, Adjustable Speed, Brown Color, 3 Blades | Heavy Duty, Electrical Power Source, 1 Year Warranty
Price: 4550.00 INR / Piece
(4550.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Material | Metal, Plastic |
| Dimensions | 1200mm sweep |
| Power | 75W |
| Speeds | 3 |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | Brown |
| Features | Stylish design, Energy efficient, Quiet operation, Durable blades, Easy installation, Powerful airflow, Heavy duty motor |
| Blade Material | Metal |
| Type | Ceiling Fan, Other |
| Installation Type | Ceiling |
| Power Source | Electrical |
| Speed Mode | Adjustable |
| No. Of Blades | 3 |
| Remote Operated | No |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As Per Industrial Standard |
| Main Domestic Market | Gujarat |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Brown |
| Price Type | fixed |
| Price | 4550.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Condition : New
Quality : Very Good
Type : Ceiling Fan
Power Source : Electric
Attribute : Heavy Duty
Country of Origin : India
Quality : Very Good
Type : Ceiling Fan
Power Source : Electric
Attribute : Heavy Duty
Country of Origin : India
Company Details
Kavya Electronics, Registered in 2015 at Surat in Gujarat, is a leading Supplier,Trading Company of Fan in India. Kavya Electronics is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Ceiling Fan, Kavya Electronics has made a reputed name for itself in the market with high-quality Ceiling Fan, Exhaust Fan, Table Fan, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Kavya Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Kavya Electronics at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Kavya Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Kavya Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Hiren Savaliya
Address
19/3, Shivdarshan Soc., Opp. Savan Plaza Gate, Savliya Circle, Yogichowk, Surat, Gujarat, 385002, India
ceiling fans in Surat
Report incorrect details


























