
Ceiling Fan By Sivi Appliance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
| Dominant Color | Brown |
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Plastic |
| Motor Type | AC |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage | 230V |
| Usage | Cooling commercial & residential spaces. Ideal for resorts, villas, colleges, hotels, offices and restaurants. |
| Warranty | 1 year |
| Features | Efficient cooling, High quality, Reliable, Low power, Durable |
Product Overview
Key Features
- Best working
- Noted quality
- Reliable
- Less power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SIVI APPLIANCE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from SIVI APPLIANCE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Siva Perumal
Address
No. 5/3, MMDA Colony, Mettu kuppam Main Road, Maduravoyal, Chennai, Tamil Nadu, 600095, India
ceiling fans in Chennai
Report incorrect details









































