
Cctv Security Cameras - Weather Resistant, High Picture Quality | Clear Vision, Robust Build
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1/3-inch |
| Resolution | 720p |
| Lens | 2.8mm |
| Housing Material | Plastic |
| Power Supply | 12V |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Indoor/outdoor security surveillance of commercial and residential properties |
| IR LEDs | Yes |
| Features | Clear vision, Robust build, High quality, Weatherproof |
Product Overview
Key Features
We
are successfully ranked amongst the top most trader and supplier of
CCTV Security Cameras. Provided cameras are precisely
manufactured with the help of top notch quality components and
innovative techniques at vendors' well-established manufacturing unit
in adherence to predefined market standards. These cameras are
tremendously appreciated among our clients, as these efficiently
capture pictures and videos in
number of commercial and residential establishments. Moreover,
clients can avail the entire range of CCTV Security Cameras at
industry leading prices within committed time frame.
Features:
Clear
vision
Robust construction
High
picture qualityWeather
resistance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SATELLITE SECURITY SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from SATELLITE SECURITY SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AABCS9908D1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABCS9908D1ZC
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Project Manager
Mr. Abhishek Chauhan
Address
378, 1st Floor, Hanuman Market, Munirka, New Delhi, Delhi, 110067, India
Report incorrect details










































