
Cctv Security Cameras - High Quality Components, Advanced Analog To Digital Conversion | Superior Surveillance, Network Integration, User-friendly Management
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 1080p |
| Sensor type | CMOS |
| Lens type | Varifocal |
| IR range | 30m |
| Power supply | 12V |
| Housing material | Aluminum |
| Usage | Surveillance, security, monitoring |
| Compliance | CE, RoHS |
| Operating temperature | -20°C to 60°C |
| Dimensions | Varies |
| Features | High resolution, Remote viewing, Secure footage, Easy installation, Night vision, Weatherproof, Cost effective |
Product Overview
Key Features
CCTV Security Cameras: Closed circuit television also known as CCTV, is the industry standard in surveillance security cameras. It can be a single network of cameras or multiple networks of camera linked together via switches, internet, dvr or wide area computer technology. Its Video data is analog. The analog signal can be converted to digital via CCTV Digital Video Recorders. Once the video data is digital it can be managed just like any other computer data and can be stored automatically on computers and network storage devices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Integrated Biometrics Solutions (P) Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Integrated Biometrics Solutions (P) Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Admin Incharge\marketing manger
Mr. Rajiv Ranjan
Address
No. E, 126 sec- 3 Bhwana Industrial Area BSII BC Nhwana, Delhi, Delhi, 110039, India
cctv security camera in Delhi
Report incorrect details



































