
Cctv Security Camera By Vital Security System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| IR LEDs | 36 |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Metal |
| Usage | Surveillance in offices, institutes, malls and other crowded places |
| Weight | 0.5kg |
| Dimensions | 100x80mm |
| Compliance | CE |
| Features | High Resolution, Night Vision, Wide Angle, Durable Design, Easy Install, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vital security system has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Vital security system at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Avnish Singh
Address
Near OM Sai hospital, jeevan nagar, Part-2 gounchi mod, Sohna road, Faridabad, Haryana, 121004, India
cctv security camera in Faridabad
Report incorrect details







































