
Cctv Inspection Camera - Cmos Panasonic Ccd, 700tvl To 1000tvl Resolution | Long Service Life, High Efficiency, Easy To Install
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | CMOS |
| TVL | 700-1000 |
| Lens | 6mm, 8mm |
| LEDs | 36 |
| IR | 0 lux @F1.2 |
| Coverage | 25-30 meters |
| Usage | Security surveillance, pipe inspection |
| Housing Material | Plastic |
| Power | 12V DC |
| Operating Temp | -10°C to +50°C |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 50x50x70mm |
| Features | High resolution, Clear picture, Easy install, Long life, Affordable price |
Product Overview
Key Features
Our clients can avail from us a wide range of CCTV Inspection Camera. Well-known for its supreme performance and longer service life, this camera is mostly used for security purposes. This camera is widely demanded among our esteemed clients for ite high resolution and clear picture quality. Our quality auditors thoroughly check this camera to wipe off all sorts of flaws or defects. Besides, clients can avail this CCTV Inspection Camera from us at rock bottom prices in varied technical specifications.
Features:
-
Long service life
-
Easy to install
-
Highly efficient
-
Immaculate finish
CCTV Inspection Camera
| Image Sensor | CMOS Panasonic CCD CMOS |
| TVL | 700TVL 800TVL 1000TVL |
| Configuration | Fixed Iris 3.6MP Lens(6mm,8mm board lens OPTIONAL), 0 lux @F1.2 (IR on) 36 LEDs, Coverage : up to 25 to 30 mtrs Dome Camera for outdoor. |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, INFO SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from INFO SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Service Head
Mr. Bidyut Pal
Address
13-B, C. R. Avenue, Kolkata, West Bengal, 700072, India
camera inspection system in Kolkata
Report incorrect details
































