
Cctv Dvr System - High Compression Format, Excellent Video & Audio Input, Lan Connectivity, Usb Backup, Remote Monitoring Over Internet
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Channels | 8 Channels |
| Resolution | 1080p |
| HDD Capacity | 2TB |
| Compression | H.264 |
| Interfaces | LAN, USB |
| Power Supply | 12V |
| Usage | Security surveillance in banks, malls, retail shops, and airports |
| Dimensions | 400x300x50mm |
| Weight | 5kg |
| Compliance | CE, FCC |
| Features | High Compression, Video/Audio Input, LAN Connectivity, Remote Monitoring, Secure Recording, Backup Facility |
Product Overview
Key Features
Features:
* High compression format
* Excellent video & audio input
* LAN Connectivity
* USB port for backup
* Remote monitoring through internet
Clients can avail from us this range of CCTV DVR System at most affordable prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ain Corp Security Solutions India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Ain Corp Security Solutions India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
28
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Director
Mr. D. Kumar
Address
A.M.Plaza, 6-3-678/2, Panjagutta, Greenlands Road, Hyderabad, Telangana, 500082, India
Report incorrect details









































