
Cctv Dvr - 1/4" Cmos, 700 Tv Line Resolution, Weatherproof Design | Auto Iris, 12v Dc Power Supply, Ir Illuminators, Versatile Lens Options
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1/4 CMOS |
| Resolution | 700 TV Lines |
| Lens | 3.6mm/6mm/8mm/12mm |
| Signal System | NTSC/PAL |
| IR LEDs | 36pcs |
| Power Supply | 12V DC |
| Dimensions | 7.5*7*13cm |
| Usage | Security surveillance and recording of video footage. |
| Operating Temperature | -10°C~50°C |
| Features | High Resolution, Rugged Design, Weatherproof, Reliable Security, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Image Sensor: 1/4a CMOS( with IR-cut)
Horizontal Resolution: 700 TV Line
Lens: 3.6mm/6mm/8mm/12mm (default:3.6mm)
Signal system: NTSC / PAL
IR Illuminators: 36pcs F5 IR LEDs
wavelength 850NM
Back Light Compensation Auto
Auto Iris Video / DC
Gamma 0.45
S/N Ratio: 48db (AGC-OFF)
Scanning System: 2:1 Internal
Synchronization System: Internal Synchronization
Shutter Speed: 1/60-1/15000 (second)
Video Output: 1.0Vp-p, 75 OHM
Power Supply: 12V DC (Sold separately)
Operation Temperature -10C ~ 50C / 0F ~ 110 F
Weatherproof Yes
Dimensions 7.5*7*13cm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Crozet India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Crozet India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGCC9857J1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGCC9857J1Z0
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr Shailendra Singh
Address
206, 2nd Floor, Simlim Squire Bldg, Lamington Road, Grant Road (E), Mumbai, Maharashtra, 400007, India
cctv dvr card in Mumbai
Report incorrect details








































