
Cctv Dome Security Camera - 3.5" Diameter, 300,000 Pixel Hd Cmos Sensor | Built-in 24 Ir Leds, Night Vision Up To 20 Meters
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1/4" CMOS |
| Resolution | 640x480 |
| IR LEDs | 24 |
| Night Vision | 20 meters |
| Storage | Micro SD (32GB max) |
| Power | AC 110-240V, DC 5V |
| Dimensions | 92mm diameter |
| Weight | 213g |
| Usage | Home, school, shop surveillance |
| Features | Night vision, Audio recording, Compact design, Easy setup, Affordable price, SD card storage |
Product Overview
Key Features
Built-in infrared LEDs, 24 IR LEDs are built-in, clearly see objects in dark environment or at night time
A 4GB Micro SD-card can store upto 24hrs video files (not included)
To playback video, just take out the card plug it into computer (a card reader is included), recommend using "VLC media player"
Item Dimension : 92mm/3.5" Diameter
Suitable for security surveillance at homes, schools, shops, shopping malls and factories and so on
Features-
Micro Processor
ARM9 32-bit Microprocessor core
Video Encoding
AVI
Video Resolution
VAG640x480 / CIF352x288 pixel
TV Lines
480 TV Lines
Signal system
Digital
Mini. illumination
0.1Lux/0Lux when LED on
Focal Length
F1.2
Output Interface
BNC interface
S/N Ratio
48db
White Balance
Auto
Camera Len
3.6mm(default)
HD Camera
300,000 pixel high-definition 1/4" CMOS image sensor
Storage
Micro SD-card, max. support up to 32GB
Microphone
Built-in
LEDs
Built-in 24 IR LEDs
Viewing at night distance
about 20 meters
Voltage
AC 110 ~ 240V, DC 5V 1A
Weight (Item)
213g / 7.5 oz
Dimension(Item)
92mm / 3.5" Diameter
Color Box
12 x 12 x 10cm
Box Weight
310g
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shopping Redefined has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Shopping Redefined at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Manager
Mr. Faisal Kamani
Address
Plot No. 18, Unit No. 11/15, Khimji Meghji House, 2nd Floor, Issaji Street, Masjid Bunder West, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
cctv security camera in Mumbai
Report incorrect details









































