
Cctv Dome Camera - High-performance Surveillance | Quick Movement, Low Maintenance, Energy Efficient
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dome Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | HD |
| Power Supply | 12V |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 150mm |
| IR Range | 20m |
| Usage | Security surveillance in parks, railway stations, hotels, schools, and bus stations |
| Compliance | IP66 |
| Features | High efficiency, Low maintenance, Quick movement, Secure surveillance, Low power |
Product Overview
Key Features
Founded in 2009, our firm is catering to the current market demands by supplying CCTV Dome Camera. These cameras are sourced from well-established and reputed vendors of the market who design and manufacture these using qualitative components. Offered cameras are demanded by our esteemed clients for their quick movement to varied directions, high efficiency, low maintenance and least power consumption. Owing to these features, offered CCTV Dome Camera is installed in parks, railway stations, hotels, schools and bus stations to ensure tight security arrangement.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J.S. SECURITY SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from J.S. SECURITY SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Siliguri, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sachin Jaiswal
Address
Jaiswal House, Opp. Gurund Medical Hall, Gurund Nagar, Po Pradhan Nagar, Siliguri, West Bengal, 734003, India
cctv dome camera in Siliguri
Report incorrect details









































