
Cctv Dome Camera - 1/3" Ex View Had Ccd Ii, 700tvl Color, 750tvl B/w, Osd, Ik10, Ip66
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor | 1/3" Ex view HAD CCD II |
| Resolution | 700TVL (Color) |
| Min. Illumination | 0.005Lux |
| Lens | 4.9~9.0mm |
| Ingress Protection | IP66 |
| Impact Resistance | IK10 |
| Power Supply | DC12V |
| Usage | Security surveillance in various settings, including industries and public areas. |
| Features | Compact design, High quality, Excellent performance, Optimal durability, Surveillance solution, Versatile sizes |
Product Overview
Key Features
With
our in-depth industry experience, we are engaged in offering our
valued clients a wide collection of the CCTV Dome Camera.
Known for compact design, excellent performance, high quality and
optimum durability, this security camera is used in small and large
scale industries and in public areas for surveillance purposes. The
offered product is stringently tested on
various parameters under the guidance of a skilled team of quality
controllers. In addition, we offer this CCTV Dome Camera
in various sizes as per the requirements of our clients.
Features
1/3"
Ex view HAD CCD II700TVL
(Color), 750TVL (B/W)0.005Lux/
F1.4 (Color), OLux (IR on)Lens:
4.9~9.0mm (2.8~12mm optional)OSD,
IK10, IP66, DC12V
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FIREMAX SAFETY & SECURITY PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from FIREMAX SAFETY & SECURITY PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AACCF1199C1ZQ
Certification
AN ISO & ISI CERTIFIED
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AACCF1199C1ZQ
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. S. K. Mahajan
Address
8, Canning Street, Room No. 303, 3rd Floor, Near Marshall House, Kolkata, West Bengal, 700001, India
cctv dome camera in Kolkata
Report incorrect details










































