
Cctv Cmos Bullet Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1/3" Sharp CCD |
| Effective Pixels | PAL:512x582 |
| Horizontal Resolution | 420 TV Lines |
| Minimum Illumination | 0.000Lux |
| Infrared Lamps | 30m Range |
| Power Requirement | DC12V 1A |
| Usage | Surveillance, security monitoring in commercial and residential areas. |
| Color | Silver |
| Video Output | 1Vp-p |
| Features | Night Vision, IR LEDs, High Resolution, Wide Usage, Easy Install |
Product Overview
Key Features
Features:
* Image Sensor : 1/3" Sharp CCD
* Effective Pixels : PAL:512(H)582(V)/NTSC:512(H)492(V)
* Horizontal Resolution : 420 TVLines
* Signal Systems : PAL/NTSC
* Minimum Illumination : 0.000LuxF1.2(LED on)
* LED : 5, 36PCS
* Infrared Lamps : 30m
* Backlight Compensation : ON
* Shutter Speed : 1/50(1/60)-1/100,000sec
* White Balance : Auto
* S/N Ratio : More than 48db
* Operation Temperature :20OC60OC, RH95% Max
* Sync System : Internal Synchronization
* Video Output : 1.0Vp-p. / 75
* Power Requirement : DC12V10,1000MA
* Color : Silver
Clients can avail this CCTV CMOS Bullet Camera at industry leading prices from us.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maxtouuch has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Maxtouuch at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Chief Executive Officer
Mr. Suhas Sawant
Address
Millennium Business park (MBP), A-3/124.Bldg 2,Sector 1, Mahape, Navi Mumbai, Maharashtra, 400710, India
cctv bullet camera in Navi Mumbai
Report incorrect details



































