
Cctv Cameras By Kaushik Electricals
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| Night Vision Range | 20m |
| Housing Material | Plastic |
| Power Supply | 12V |
| Usage | Security surveillance in various industries |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Resolution, Waterproof Design, Night Vision, Remote Viewing, Easy Installation, Durable Housing, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
With the consistency in the quality, we have gained
reputable position in the manufacturing, supplying and exporting CCTV Cameras. Having a wide range at our end, our cameras are widely used in different industries for security surveillance
purposes. Being a tech savvy company, we use modern technology in these cameras.
Our offered cameras are widely known for their waterproof quality, hi-tech sensors
and excellent image quality. We use finest quality of raw materials tested
under the guidance of our skilled experts for manufacturing these CCTV Cameras. For
the satisfaction of our clients, we offer these cameras at feasible prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kaushik Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Kaushik Electricals at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
20
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ALFPK5027R1ZP
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ALFPK5027R1ZP
Gurugram, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. M. Kaushik
Address
National Highway 8, Rajpal Market, Gurgaon Delhi Expressway, Manesar, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details






































