
Cctv Camera By Security First Inc.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 68x39x18 mm |
| Frequency bands | 800-1900 MHz |
| SIM card | GSM only |
| Microphone range | 5-7 meters |
| Power input | AC 100-250V |
| Power output | DC 5V |
| Usage | Security surveillance, remote audio monitoring |
| Features | High durability, GSM enabled, Wide range, Long standby, Remote audio |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features :
Dimensions : 68mm x 39mm x 18mm
Work with bands (800MHz, 900MHz, 1800MHz 1900MHz)
SIM Card slots - work with GSM sim card ( not for 3G)
Microphone range : 5-7 meters (radius)
Power input: AC100~250V 50/60Hz
Power Output: DC 5V, 400-500mA
No distance limited, user can listening everytime everywhere
Stand-by time: 10 days
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SECURITY FIRST INC. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from SECURITY FIRST INC. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1993
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
DIRECTOR
Mr. Deepak Hari
Address
Building No.13, 1st Floor, Main Market, Adjacent to Metro Station, Moti Nagar, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details








































