
Cctv Cameras By Aegis Automation India Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 2.8mm |
| IR Range | 20m |
| Power Supply | 12V |
| Usage | Security surveillance of premises |
| Housing Material | Plastic |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Night vision, Live streaming, Remote viewing, Zoom capability, Central monitoring |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 14 Days |
| Packaging Details | clean and safe packaged |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aegis Automation India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Aegis Automation India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr K.venkat Seshu
Address
No. 74 & 96, Street No.2, Sri Satya Sai Enclave, Manovikas Nagar, Hyderabad, Telangana, 500009, India
cctv camera in Hyderabad
Report incorrect details





































