
Cctv Cameras
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 1080p |
| Lens type | Fixed/Varifocal |
| Sensor type | CMOS |
| Housing material | Metal/Plastic |
| IR range | 20m |
| Power supply | 12V DC |
| Usage | Surveillance in offices,corporates,showrooms,jewelry shops,airports and financial institutions |
| Connectivity | Network/Coaxial |
| Operating temperature | -10°C to +50°C |
| Standards | ONVIF |
| Features | High resolution, Wide angle, Night vision, Remote viewing, Secure access, Easy installation, Durable casing, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Reminder Electronics System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Reminder Electronics System at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ARTPG2312F1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ARTPG2312F1ZV
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Ranadeb Ghosh
Address
Plot No. 62, Cannel Side Road, Garia, Kolkata, West Bengal, 700084, India
cctv camera in Kolkata
Report incorrect details









































