
Cctv Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | Variable |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Metal |
| Weight | 2 kg |
| Usage | Surveillance in buildings,hotels and institutions |
| IR Range | 30m |
| Operating Temperature | -10 to +50°C |
| Compliance | IP66 |
| Features | Video Capture, Motion Detection, Remote Control, Night Vision, High Resolution, Weatherproof, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KONCEPT ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from KONCEPT ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Prashant Sehgal
Address
B-503, 2nd Floor, Nehru Ground, NIT, Faridabad, Haryana, 121001, India
cctv camera in Faridabad
Report incorrect details
































