
Caustic Soda Powder - Purity 99%, Density 2.13 G/cmâ³, Molar Mass 39.997 G/mol | Ideal For Food Industry Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Formula | NaOH |
| Molar Mass | 39.997 g/mol |
| Density | 2.13 g/cm3 |
| Ph Value | 13 |
| Purity | 99% |
| Net Weight | 25 kg |
| Gross Weight | 25.1 kg |
| Features | High purity, Food grade, Versatile use, Reliable source |
| Payment Terms | Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per customer requirement Per Week |
| Delivery Time | one Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
FormulaNaOH
Molar Mass39.997 g/mol
Density2.13 g/cm3
pH Value13
UsageUsed in Food Industry
Other Details:
Purity 99 %
Net Weight 25 Kg
Gross Weight 25.1 Kg
Made in China
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SITA RAM CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from SITA RAM CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Trading Company
Establishment
1960
GST NO
09AFAPA1360E1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AFAPA1360E1Z6
Lucknow, Uttar Pradesh
Partner
Mr. Ambrish Kumar Agarwal
Address
GARBAR JHALA PARK, AMINABAD, Lucknow, Uttar Pradesh, 226018, India
caustic soda solid in Lucknow
Report incorrect details
































