



Caustic Soda Flakes - Boiling Point: 1
Price: 51.92 INR / Kilograms
(44.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
51.92 INR / Ton
Weight :
5.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Boiling point | 1,388 C (2,530 F) |
| Size | 0.8-1.2 mm |
| Density | 2.13 g/cm Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Usage | Use tightly sealed, moisture-proof containers made of appropriate materials |
| Storage Instructions | keep them in a cool, dry, and well-ventilated area away from heat sources, moisture, acids, and other reactive materials |
| Shelf Life | 1 to 2 years or longer Years |
| Molecular Formula | NaoH |
| Purity | 97% |
| Melting Point | 318 C (591 F) |
| Molecular Weight | 40 GSM (gm/2) |
| Packaging Type | 50 kg bag HDPE |
| Flash Point | do not have a flash point |
| Ph Level | 14 for a 1% solution |
| Physical State | white, crystalline solid |
| Grade | rayon |
| Type | Industrial Lab Chemicals |
| Appearance | Crystalline |
| Purity(%) | 98% |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | 50 kg HDPE bag |
| Main Domestic Market | All India, Gujarat |
| Certifications | COA |
| Moq | 2 |
| Unit Type | Ton/Tons |
| Pkg Box Breadth | 65.00 cm |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 45.00 cm |
| Stock Quantity | 9 |
| Product Unit | 1 Ton/Tons |
| Price | 44.00 INR (Approx.) |
| MRP | 51.92 INR |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Weight | 5.00 Tonne |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Shipping Type | actual |
| Brand Name | GACL |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CHINTAN ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Lab Chemicals & Supplies in bulk from CHINTAN ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABFC5738N1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFC5738N1Z9
Vadodara, Gujarat
Partner
Mr Chintak
Members since
10 Years
Address
104 / 14 B, Muljinagar society, Nizampura, Vadodara, Gujarat, 390002, India
caustic soda in Vadodara
Report incorrect details








































