


Caustic Soda Prill - Grade: Food Grade
Price: 82.60 INR / Kilograms
(70.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
82.60 INR / Kilograms
Weight :
25.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
2000
In Stock
Product Specifications
| Molecular Formula | NaOH |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Boiling point | \(1388-1390\) C |
| Usage | Industrial |
| Ph Level | 13 to 14 |
| Purity | High |
| Melting Point | 318 C to 323 C |
| Density | 2.13 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Molecular Weight | 40 GSM (gm/2) |
| Storage Instructions | Cool & Dry Place |
| Packaging Type | 25 kg |
| Physical State | Powder |
| Type | Industrial Lab Chemicals |
| Appearance | White Solid |
| Purity(%) | 98% |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 25 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | 25 KG hdpe BAG |
| Main Domestic Market | All India, Gujarat |
| Certifications | COA |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 15.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| MRP | 82.60 INR |
| Stock Quantity | 2000 |
| Brand Name | GACL |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 25 |
| Shipping Type | actual |
| Weight | 25.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Price | 70.00 INR (Approx.) |
| Mop | 2000 |
| Minimum Ordered Packs | 2000 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CHINTAN ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Lab Chemicals & Supplies in bulk from CHINTAN ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABFC5738N1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFC5738N1Z9
Vadodara, Gujarat
Partner
Mr Chintak
Members since
10 Years
Address
104 / 14 B, Muljinagar society, Nizampura, Vadodara, Gujarat, 390002, India
laboratory chemicals in Vadodara
Report incorrect details






























