
Caustic Soda Flakes - Premium Grade Chemical Composition | High Purity, Bulk Availability, Industry Standard Processing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | NaOH |
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Solubility | Highly soluble in water |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High purity, Precise composition, Widely used, Bulk availability, Industrial grade, Premium quality, Cost effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jayco Agencies Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Jayco Agencies Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAACJ0409R1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAACJ0409R1ZB
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ajay Kumar Sharma
Address
Plot No.376-A, 2nd Floor, Ram Nagar, Near Kirana Mandi, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201009, India
caustic soda flakes in Ghaziabad
Report incorrect details

























