
Caustic Soda Flake - High Purity, Balanced Composition, Excellent Effectiveness, Safe Usage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Solubility | Water soluble |
| Packaging | 25kg bags |
| Particle size | Variable |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | High purity, Effective cleaning, Safe handling, Consistent quality, Wide applications, Cost-effective |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Salient Features:-
Balanced composition
Safe usage
High effectiveness
NOTE:The above mention Price the minimum price and vary.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OM SAI CHEMICAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from OM SAI CHEMICAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09CEOPS0675B1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09CEOPS0675B1Z8
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ashok Sharma
Address
195, Rajender Nagar, Block 7, Sector 5, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201007, India
caustic soda flakes in Ghaziabad
Report incorrect details
























