
Caustic Soda - 99% Purity, Industrial Grade Powder | Essential Raw Material For Textile, Printing, Detergents, Soap, Metallurgy, Glass, Dyeing, Oil-refining And More
Price: 350 USD / Container
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Container
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Prills |
| Particle size | 1-3 mm |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Solubility | Highly soluble in water |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High purity, Easy handling, Versatile use, Cost-effective, Wide applications |
| Smell | Other |
| Shape | White Powder |
| Classification | Other |
| Grade | Industrial Grade |
| Type | White flakes Pearls |
| Usage | Used in textile, printing, detergent, paper-making, soap, metallurgy, glass, dyeing industry enamel, oil-refining, the purification of coal tar products, making synthetic fiber, plastics, wood processing, machinery industry and many other industries. |
| Main Material | caustic soda |
| FOB Port | Port Klang Malaysia |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP) |
| Supply Ability | 3500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | 25/50kg bags |
| Main Export Market(s) | Central America, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Asia, Western Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
560
Establishment
2012
Working Days
Monday To Friday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sarawak, Sarawak
Sales Manager
Mr. Peter Chang
Address
Lot 999, Section 66, Jalan Keluli Bintawa Industrial Estate, Kuching, Sarawak, Sarawak, 93450, Malaysia
caustic soda in Sarawak
Report incorrect details


































