
Caustic Soda - Molar Mass: 39.997 G/mol, Density: 2.13 G/cmâ³, Boiling Point: 1,388 °C, Melting Point: 318 °C, Purity: 100%
Price: 1000 USD / Metric Ton
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Metric ton Metric Ton
In Stock
Product Specifications
| Molar mass | 39.997 g/mol |
| Density | 2.13 g/cm3 |
| Purity | 99%min |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water, ethanol, methanol |
| Chemical formula | NaOH |
| Appearance | White pellets |
| Features | High purity, Versatile use, Effective cleaning, Cost-effective, Reliable quality |
| Melting Point | 318 AdegC |
| Molecular Formula | NaOH |
| Boiling point | 1,388 AdegC |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 7 - 14 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | As required by our customers. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Density: 2.13 g/cmA
IUPAC ID: Sodium hydroxide, Sodium oxidanide
Soluble in: Water, Ethanol, Methanol
Company Details
Business Type
Manufacturer
Employee Count
150
Establishment
2002
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sarawak, Sarawak
Name
Mrs Aisha
Address
No. 20, Ground Floor Lot 3055 Block 10 Jalan Rock Kuching Central Land District 93200 Kuching, Sarawak Kuching MY, Sarawak, Sarawak, 93450, Malaysia
caustic soda in Sarawak
Report incorrect details



































