
Caustic Soda By Tata Chemicals Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Solid |
| Packaging | Bags |
| Solubility | High |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318 °C |
| Boiling point | 1388 °C |
| Features | High purity, Cost effective, Versatile alkali, Wide applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tata Chemicals Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Tata Chemicals Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACT4059M1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACT4059M1Z5
Okha, Gujarat
MANAGER
Mr. Raj Kumar Malviya
Address
Process equipment Division, Mithapur, Okhamandal, Dist-Jamnagar, Okha, Gujarat, 361345, India
Report incorrect details





































