
Caustic Soda - White Solid Sodium Hydroxide Pellets & Flakes, Highly Caustic Metallic Base, Safe Use, Accurate Chemical Composition
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical formula | NaOH |
| Appearance | White solid |
| Purity | 99% |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High in water |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | High purity, Versatile use, Effective cleaning, Safe handling, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Details : Sodium hydroxide (NaOH), also known as lye and caustic soda, is an inorganic compound. It is a white solid and highly caustic metallic base and alkali salt of sodium which is available in pellets, flakes, granules, and as prepared solutions at a number of different concentrations. Sodium hydroxide forms an approximately 50% (by weight) saturated solution with water.solution with water.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shraddha Associates (Gujarat) Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Shraddha Associates (Gujarat) Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHCS8493F1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHCS8493F1Z0
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Rajiv Vyas
Address
Opp. Supan Flat, B/h Bank of baroda, Usmanpura, Ahmedabad, Gujarat, 380013, India
caustic soda in Ahmedabad
Report incorrect details
































![Hematite - Ferric Oxide [Fe2O3] Mineral, Precise Composition & Effectiveness, Longer Shelf Life](https://tiimg.tistatic.com/fp/1/004/045/hematite-653.jpg)








