
Caustic Soda - High Purity , Premium Quality Raw Materials And Innovative Production Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Appearance | White |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Cost-effective, Easy to handle |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHANTILAL MAHENDRA KUMAR & CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from SHANTILAL MAHENDRA KUMAR & CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Establishment
1996
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
PROPRIETOR
Mr. Shantilal S. Jain
Address
23, GURUKRUPA CHSL, N.C. KELKAR ROAD,OPP.-SHIVAJI PARK POST OFFICE, DADAR(WEST), Mumbai, Maharashtra, 400028, India
caustic soda in Mumbai
Report incorrect details
































