
B&r 7do720.7
Price: 14000.00 INR / Piece
(14000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Modular design, Easy installation, High reliability, Cost-effective, Wide application |
| Feature | Hot Swap, LED Status Indication |
| Overheating Protection | YES |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Color | Grey |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0 C to +60 C |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Spring Clamp |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Product Type | Digital Output Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Overcurrent, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | max. 3.5 W |
| Output Type | Relay, Source (PNP) |
| Dimension (L*W*H) | 86 mm x 91 mm x 59 mm |
| Weight | 160 g |
| Size | 86 mm x 91 mm x 59 mm |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Spring Clamp Terminal |
| Material | Polycarbonate, Electronic Components |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R 7DO720.7 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 25 |
| Brand Name | B&R |
| Packsize | 1 |
| Price | 14000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































