
Br 7d0435.7 - Modular Design, Programmable Logic, Digital Control | Enhanced Efficiency, Durable, Data Logging, Maintenance-free Operation, User-friendly Interface
Price: 4000.00 INR / Piece
(4000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | Digital Control, Programmable Logic, Remote Monitoring, Data Logging, Process Optimization, Reduced Downtime, Enhanced Efficiency, Improved Safety, Increased Productivity, Cost Savings, User-friendly Interface, Scalability, Flexibility, Modular Design, Customizable, Reliable Performance, Durable Construction, Long Lifespan, Easy Installation, Maintenance-free Operation |
| Humidity % | up to 95% RH |
| Feature | Rust Proof, Modular Design, Double Door |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Screw Type |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP42 |
| Color | Grey |
| Efficiency | High |
| Insulation Material | High Grade Insulation |
| Product Type | MCB Distribution Board |
| Application | Electrical Circuit Distribution |
| Protection Level | Other, MCB, Overload, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Output Type | Terminal Output |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 265 x 110 mm |
| Weight | 2.8 Kg |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| No Of Poles | 3 |
| Material | Steel (Enclosure), Copper (Terminals) |
| Connection Type | Busbar/Terminal |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R 7D0435.7 |
| Returnable | No |
| Brand Name | B&R |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Mop | 3 |
| Price | 4000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 3 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































