
Beckhoff El6731 - Advanced Control Unit , Compact Design, Ethernet Connectivity, High-speed Communication, Programmable Logic, Reliable Performance
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Beckhoff
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed communication, Ethernet connectivity, Compact design, Easy integration, Reliable performance, Advanced control, Programmable logic, Real-time data, Remote monitoring, Process optimization |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Insulation Material | Plastic |
| Efficiency | Optimized for high-speed fieldbus communication |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Plug-in screwless terminals; D-sub (optional) |
| Humidity % | 95% RH, non-condensing |
| Feature | Seamless PROFIBUS integration, diagnostic LEDs |
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | DIN rail mountable |
| Product Type | PROFIBUS Master Terminal |
| Application | PROFIBUS fieldbus communication in EtherCAT systems |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 12 |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Approx. 550 mW |
| Output Type | PROFIBUS master (DP-Master) interface |
| Color | Light grey |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 65 g |
| Input Voltage | 24 V DC supply through power contacts |
| Size | 12 mm width (Terminal) |
| Connection Type | Bus terminal, plug-in connection for PROFIBUS |
| Material | Industrial grade plastic housing |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL6731 |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details

































