
Bopp Tape Log Roll
Price: 150 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Thickness | 38 - 65 micron |
| Elongation | 130% - 150% |
| Length | 1000 m - 4000 m |
| Adhesive Side | Other, Single Sided |
| Peeling Strength | 450 - 600 g/in |
| Shelf Life | 1 Year |
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Material | Other, BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene) |
| Adhesive Type | other, Acrylic Water Based |
| Color | Transparent, Brown, Milky White, Custom |
| Tape Length | 1000 m, 2000 m, 4000 m |
| Tape Thickness | 0.038 mm - 0.065 mm |
| Use | other, Packaging, Carton Sealing, Industrial |
| Tape Width | 960 mm, 1280 mm, 1620 mm, Custom |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
We are a 2005 established company dealing in packaging products including adhesives, packing and sealing tapes. Using advanced machines and equipment, we are able to come up with a quality certified range of Adhesive Cello Tape, Waterproof Fabric Tape, Printed Packaging Tape and many others. All these find applications in various industries and we have acquired a wide client base across all the verticals. Our customers' loyalty matters to us and we work our best to keep our clients happy.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AVXPK9883F1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AVXPK9883F1ZK
Khed, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kotgire Sanjeev Nagnathrao
Members since
1 Years
Address
N M Gawade Premises, Gat No. 254/3/1, Vikaswadi Road, Dhanore, Khed, Maharashtra, 412105, India
bopp adhesive tape roll in Khed
Report incorrect details
































