
Bopp Tape
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Adhesive | Pressure sensitive acrylic emulsion |
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.05mm |
| Color | White |
| Core diameter | 76mm |
| Features | Strong adhesion, Durable, Versatile, Cost-effective, Easy to use |
Product Overview
Key Features
These BOPP Tapes comprise:
Pressure sensitive acrylic emulsion adhesive
Bi-oriented polypropylene film backing
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PATEL TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packing & Sealing Tapes in bulk from PATEL TRADING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
GST NO
24AHLPD5899E1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHLPD5899E1Z4
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Manish Patel
Address
C/4, Madhuram Estate, Bh. T.C.I Transport, Sachin Palsana Road, Pardi Kande, Sachin, Surat, Gujarat, 394230, India
bopp tapes in Surat
Report incorrect details










































