
Bopp Printed Tape - High-strength Adhesive, Durable And Water-resistant For Secure Packaging
Price: 35.00 INR / Roll
(35.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Thickness | 0.045 mm to 0.055 mm |
| Length | Varies |
| Adhesive Side | Other, Single-Sided |
| Peeling Strength | High |
| Color | Printed/Transparent/Colored |
| Elongation | Moderate |
| Shelf Life | 12 Months |
| Material | BOPP |
| Tape Type | Printed Tape |
| Adhesive Type | other, Acrylic |
| Tape Length | 50 meters to 100 meters |
| Tape Thickness | 0.045 mm to 0.055 mm |
| Use | other, Packaging/Branding/Sealing |
| Tape Width | 48 mm to 72 mm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 35.00 INR (Approx.) |
| Color | Printed/Transparent/Colored |
| Brand Name | J R TAPE PRODUCTS PVT. LTD. |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AABCJ6677N1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABCJ6677N1Z0
Surat, Gujarat
Director
Mr Vishal Gupta
Address
Plot no. A-3/3 Hojiwala Industrial estate, Road No. 10, SUSML, Sachin, Surat, Gujarat, 394230, India
printed bopp tape in Surat
Report incorrect details




































