
Boot Level Switch - Cast Aluminum Housing, Nitrile Rubber Diaphragm, Grey Color, 230v Ac, 15 Amp Microswitch
Price Trend: 6400-20000 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
150
Brand Name :
Jaycee Technologies Private Limited
In Stock
Product Specifications
| Finish Type | Textured |
| Max. Current | 10 A |
| Mechanical Life | 1,000,000 cycles |
| Rated Voltage | 220/230V AC |
| Circuit Type | SPDT |
| Number of Module | 1 |
| Response Time | <20 ms |
| Temperature Range | -10AdegC to 80AdegC |
| Protection Level | IP65 |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Level Switches |
| Material | High Impact Polypropylene |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) Min at 500V DC |
| Contact Resistance | a%0$? 50 mI(c) |
| Max. Voltage | 230 Volt (V) |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Stoke | 8 mm |
| Size | Standard |
| Color | Grey |
| Weight | 400 g |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 10 A |
| No Of Poles | Single Pole |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque |
| Supply Ability | 200 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACJ9890Q1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACJ9890Q1ZK
Pune, Maharashtra
Managing Director
Mr Abnue K. Jalali
Members since
20 Years
Address
Shed No. 7, Nanekar Industry Building, Survey No. 79/2, Dangat Industrial Estate, Shivane, Pune, Maharashtra, 411023, India
level switches in Pune
Report incorrect details










































