
Boot Diaphragm Type Level Switches
Price: 6000.00 INR / Piece
(6000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Circuit Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Automation Grade | Manual / Automatic |
| Response Time | a%0$? 100 ms |
| Protection Level | IP65 |
| Number of Module | 1 |
| Mechanical Life | >1,000,000 operations |
| Finish Type | Industrial Finish, Anti-corrosive |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Max. Current | 5A AC |
| Temperature Range | -10AdegC to +60AdegC |
| Product Type | Boot Diaphragm type Level Switches |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) at 500V DC |
| Contact Resistance | a%0$? 50 mI(c) |
| Max. Voltage | 250V AC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Stoke | 3 to 5 mm |
| Weight | Approx. 800g aEUR" 1.5kg |
| Mounting Type | Flange/Threaded Mount |
| Current Rating | 5A Max at 230V AC |
| No Of Poles | Single Pole Double Throw (SPDT) |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 2 - 3 Week |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, Africa, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 40 , , Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 405 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 6000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Brand Name | NK Instruments Pvt. Ltd. |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AACCN0320M1ZN
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCN0320M1ZN
Thane, Maharashtra
Director
Mr. Nitin
Members since
18 Years
Address
501-504, 5th Floor, Raunak Arcade, Near THC Hospital, Gokhale Road, Naupada, Thane (W), Thane, Maharashtra, 400602, India
level switches in Thane
Report incorrect details






































