
Handmade Booster Blower
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Diameter | 600 mm |
| Power | 10 kW |
| Airflow | 50 m³/h |
| Weight | 100 kg |
| Usage | Industrial ventilation and thermal applications |
| Noise Level | 70 dBA |
| Features | Quiet operation, Low maintenance, Easy operation, Long lifespan |
Product Overview
Key Features
Booster Blower
Our company continues to maintain its top notch position by providing an excellent quality Booster Blower. Highly demanded for different thermal applications, the offered blower is used to blow air with tremendous speed. Manufactured using high grade components and pioneering technology, this blower is tested well on various quality parameters to ensure its hassle-free performance. Further, this Booster Blower is available in different technical specifications as per clients diverse requirements
Features:
- Noise free operations
- Low maintenance
- Easy to operate
- Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, URJA THERMAL SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Blowers from URJA THERMAL SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ASQPS5932B3ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ASQPS5932B3ZD
Jaipur, Maharashtra
M.D.
Mr Sanjay Sharma
Address
. Jaipur, Rajasthan, 400601, India
blower in Jaipur
Report incorrect details









































