
Boom Barriers
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Essl
In Stock
Product Specifications
| Boom Length | 5.8-8m |
| Boom Material | Aluminum |
| Ingress Protection | IP54 |
| Cycle Time | 8 sec |
| Motor Power | 90W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Dimensions | 268x348x1050mm |
| Usage | Access control for vehicle entry/exit |
| Auto-Close Time | 1-80s |
| Control Panel | Incorporated |
| Features | Secure Access, Automatic Operation, Durable Design, Easy Installation, Remote Control, Multiple Inputs, Versatile Control |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 15 Per Day |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Welcome To Our Company! We, Chartered Information Systems Pvt. Ltd., are one of the renowned software and security solutions providing company that commenced its business operation in the year 2003. In a short span of time we have managed to gain immense respect in the market for ourselves as a Supplier, Wholesaler, Distributor and Service Provider. Our offered range includes Taxation Products and Security Products like Biometric Attendance Machines, Video Door Phone, Door Locking Systems, Finger-Print Reader and many more. We have s
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
55
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCC1596Q1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCC1596Q1Z4
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Branch Head
Mr. Kapil Bhimjiyani
Address
#222-223, Durga Chambers, 1333-34, D. B. Gupta Road, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details


































