
Boom Barriers - 20vâ±10% Power Supply, 6m Boom Length | Auto Closing, Ic Card Interface, Temperature Control, Optional Speeds 1s, 3s, 6s
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Boom Length | 6m/5m/4m |
| Boom Speed | 1s,3s,6s |
| Power Supply | 20V/110V |
| Rated Power | 120W |
| Operating Temp | -40-+75°C |
| Relative Humidity | 90% |
| Remote Distance | 30m |
| Net Weight | 60kg |
| Usage | Access control, parking lot management |
| Features | Auto closing, IC card access, Modern design, Adjustable speed, Remote control, Temperature control, Durable construction |
Product Overview
Key Features
1. Unique appearance,nice color accomplish the modernized housing
2. Maintain the advantages of the 1st generation barrier gates
3. IC card interfaces (opening and closing signal input)
4. Limit switch
5. Optional speeds:1s,3s,and 6s,can be selected on the control board
6. Auto closing
7. Automatic temperature control
Technical Data of Boom Barriers :
Electronic box working temperature:-40--+75
Power:20VA 10%,110VA 10%,50/60HZ
Rated power:120W
Relative humidity:a 90%
Remote control distance:a Y30m
Net weight :60kg
Boom length:Straight boomsa 6m,Folding boomsa 5m,two fence booms:a 4m
Boom speed:1,3S,6S
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHENZHEN WEJOIN MACHINERY & ELECTRICAL TECHNOLOGY CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Roadway Safety in bulk from SHENZHEN WEJOIN MACHINERY & ELECTRICAL TECHNOLOGY CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Name
Ms. Penny Du
Address
Wejoin Technology Park, No. 3 BYD Rd., Pingshan District, Shenzhen City, Guangdong, Guangdong, 518118, China
boom barrier in Guangdong
Report incorrect details









































