
Belden 5100uh - 14 Awg 2 Core Speaker Cable | High Flexibility, Durable Usage, Superior Signal Transmission
Price: 110.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC. |
| Armored Material | Not armored. |
| Number of Conductor | 8 (4 twisted pairs). |
| Features | Plenum (CMP) rated, flame-retardant, low smoke, high-frequency signal integrity, and Cat6A performance. |
| Dielectiric Strength | 1200V RMS at sea level. |
| Cable Type | Category 6A (Cat6A) UTP Plenum cable. |
| Usage & Applications | LAN, data center, backbone, horizontal cabling, PoE and VoIP. |
| Diameter | Approx. 0.260 inches (6.60 mm nominal). |
| Impedance | 100 ohms nominal. |
| Weight | Approx. 39 lbs. per 1000 ft. |
| Install Type | Indoor, plenum-rated spaces. |
| Core Material | Copper. |
| Conductor Type | Other, Solid. |
| Core Number | 4 pairs (8 conductors). |
| Conductor Shape | Other, Round. |
| Insulation | Foam Polyolefin. |
| Locking Type | Not applicable. |
| Tensile Strength | Not specified by manufacturer. |
| Rated Temperature | -20AdegC to +60AdegC (operating), 60AdegC maximum. |
| Product Type | Category 6A UTP Plenum Cable. |
| Length | 1000 feet (305 meters) standard pull box / reel. |
| Voltage | Other, 300V (UL) maximum. |
| Insulation Material | Other, Foam Polyolefin. |
| Application | Other, High-speed data, voice, PoE, and video over LAN; suitable for structured cabling in commercial buildings. |
| Conductor Material | Other, 23 AWG solid bare copper. |
| Jacket Material | Other, Low Smoke Plenum (CMP) rated thermoplastic. |
| Storage Temperature | -40AdegC to +75AdegC. |
| Connector Color | Not applicable (cable only, connectors not included). |
| Shield Material | Unshielded (UTP). |
| Jacket Color | Other, Blue. |
| Dimension (L*W*H) | Reel/box dimensions: Approx. 17 x 17 x 14 (W x H x D). |
| Color | Blue. |
| Material | Copper (conductors), thermoplastic (jacket). |
| Size | 23 AWG per conductor. |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details











































