


Beckhoff Power Supply
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff
In Stock
Product Specifications
| Features | High efficiency, Reliable operation, Compact design, Easy installation, Wide voltage range, Overload protection, Short-circuit protection |
| Phase | Single Phase |
| Output | 24 V DC |
| Display | LED Indication |
| Usage & Applications | Automation Panel, PLC Systems, Machine Control |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Installation Type | DIN Rail Mount |
| Current | 20 A |
| Protection Level | Other, Overcurrent, Overvoltage, Short Circuit, Thermal Protection |
| IP Rating | IP20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Connectivity Type | Screw Terminals |
| Product Type | Switch Mode Power Supply |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Working Temperature | Up to +60AdegC |
| Input | 100...240 V AC (50/60 Hz), 110...340 V DC |
| Application | Industrial Automation, Control Systems |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Accuracy | High Precision Voltage Regulation |
| Dimension (L*W*H) | 120 mm x 124 mm x 125 mm (approx.) |
| Weight | 1.8 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable automation controller in Bhavnagar
Report incorrect details





























